Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi

Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan habercilik konusunda özendirmek amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin bu yıl düzenlenen 27’ncisinde kazananlar belli oldu ve ödüller sahiplerine verildi.

Ödülleri, Banu Güven, Filiz Gazi, Hakkı Özdal, Nazım Alpman, Pınar Öğünç, Sorel Dağıstanlı, Tuluhan Tekelioğlu, Yetvart Danzikyan’dan oluşan jüri belirledi.

Kazananlara ödülleri Şişli Belediyesi-Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapılan törenle verildi.

GAZETE DUVAR’A ÖDÜL

Jüri, ‘Görüntülü Haber’ dalında Ferhat Yaşar ve Burak Karaman’ın, “Cumartesi Anneleri: Siz bu videoyu izlerken biz gözaltında olacağız” başlığıyla 1 Temmuz 2023’te Gazete Duvar’da yayınlanan video haberine ‘Jüri Özel Ödülü’ verilmesini kararlaştırdı. Haberde, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için her hafta Galatasaray Meydanı önünde eylem yaptıkları için polis müdahalesiyle karşılaşan ve gözaltına alınan Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi anlatılıyor.

FERHAT YAŞAR: ÖDÜLÜ CUMARTESİ ANNELERİ’NİN MÜCADELESİNE ADIYORUM

Ferhat Yaşar törende yaptığı konuşmada, “Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’na çıkmak için Taksim’in arka sokaklarında verdiği mücadelenin hikayesini aktardık. Metin Göktepe gazeteciliğini kendisine rehber edinen gazeteciler olarak sadece hikayeyi aktarmadık, bu hikayeyi bizzat yaşadık. Bazı arkadaşlarımız gözaltına alındı, bazıları darp edildi. Gazetecilerin ısrarlı haber takibi ve Cumartesi Anneleri’nin verdiği mücadeleyle şiddet dalgası son buldu, gözaltılar durdu. Ancak meydan hala abluka altında. Cumartesi Anneleri’nin mücadelesiyle meydandaki ablukaya da son verilecek. Bu yüzden ödülü Cumartesi Anneleri’nin mücadelesine adıyorum. Ayrıca bu ödüle layık gören jüri üyelerine de teşekkür ederim.”

YAZILI HABERDE 2 ÖDÜL

Jüri, bu yıl ‘Yazılı Haber’ dalında iki ödül vermeye karar verdi.

Havva Gümüşkaya, 15 Ocak 2023 tarihinde BirGün’de “İşçiyi bile bile zehirlediler” başlığıyla yayımlanan haberiyle Yazılı Haber Ödülü’nü kazandı. Hikmet Adal da 26 Eylül 2023’te Bianet’te “600’den fazla kişinin dosyasında tanık olan bir isim: Ümit Akbıyık” başlığıyla yayımlanan haberiyle Yazılı Haber Ödülü’ne layık görüldü.

Jüri, Yazılı Haber dalında Agos Ermenice sayfalar editörü Pakrat Estukyan ve kıdemli fotoğrafçı Berge Arabian’ın 2023’ün Ekim ayında gittikleri Ermenistan’dan yaptıkları diziyi de Jüri Özel Ödülü’ne değer gördü.

Murat Uysal, 6 Mart 2024’te Evrensel’de “Hikayemiz üzerimizdeki önlüklerimiz, Özak Tekstil işçilerinin direniş öyküsü” başlığıyla yayımlanan haberiyle Görüntülü Haber Ödülü’nü aldı.

Bu yılki yarışmada Fotoğraf Ödülü’nü, 16 Şubat 2024 tarihini taşıyan fotoğrafıyla Kazım Kızıl kazandı. 6 Şubat depremlerinden sonra tıp uzmanları şehri kaplayan tozun uzun süreli solunmasının pnömokonyoz, mezotelyoma ve akciğer kanseri gibi çok ciddi hastalıklara yol açacağı uyarısında bulunurken, Samandağ’da çekilen fotoğrafta moloz alanının yanındaki halı sahada futbol oynayan çocuklar görünüyor.

Ödül töreninde konuşan Kızıl, Hatay’da yaşanan halk sağlığı sorununa dikkat çekti.

YEREL GAZETECİLİK ÖDÜLLERİ

Yerel Gazetecilik Ödülü’nü Sinan Aygül, Bitlis News’te yayımlanan, Tatvan Belediyesi’ndeki yolsuzlukları ortaya çıkaran haberleriyle kazandı. Gazeteci Aygül, Tatvan Belediyesi’ndeki taşınmazlarla ilgili yolsuzluk iddialarını gündeme taşıması sonrasında, 17 Haziran 2023 tarihinde Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin resmi koruması olan polis memuru ve belediye görevlileri tarafından saldırıya uğramıştı.

Jüri, bu sene ayrıca iki Jüri Özel Ödülü daha verilmesine karar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın gemisinin İsrail’den sevkiyat yaptığını ortaya çıkaran Metin Cihan’a Jüri Özel Ödülü takdim edildi.

Jüri, haberlerinin odağına ücretli-ücretsiz kadın emeğini koyan, bu alanda hak haberciliği yapan haber sitesi Kadın İşçi’ye de Jüri Özel Ödülü verdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir