Hastasıyla arkadaş olup bilgilerini sızdırdı: Mahkeme kararını verdi

İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde konuşma bozukluğu sorunu yaşayan 27 yaşındaki M.A. tavsiye üzerine psikolog H.H.Ö.’nün kliniğinde tedaviye başladı. Sabah’ın haberine göre, M.A., 2020 yılında başlayan süreçte 5 seans tedavi aldı. Bu süre içinde psikolog, terapi dışında da danışanıyla görüşmeye başladı. Hastası ve arkadaşıyla tatile de giden klinik psikolog yolda tartışma çıkınca geri döndü.

Danıştığı psikoloğun terapi esnasında paylaştığı özel bilgilerini Whatsapp aracılığıyla arkadaşına gönderdiğini öğrenen M.A. ise avukatı Mert Can Bozkuş aracılığıyla savcılığın kapısını çaldı.

Savcılık, “Tartışmaları nedeniyle kişisel veri ve kişiye özel bilgileri meslek etiğine uygun olmayacak şekilde üçüncü kişiye paylaştı” dedi. “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan 4 yıla kadar hapsini istedi. Sanık H.H.Ö., ise konuşma bozukluğunun kişisel veri niteliğinde olmadığını öne sürdü. Mahkeme sanığın “mesleğinin sağladığı kolaylıktan faydalanarak kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma” suçundan 2 yıl 6 ay hapsine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir