Altın Sahiplerine Bayram Şoku: “Tüm Türkiye’de Yasaklanacak, Hazırlığa Başlayın”

Geçtiğimiz yıl ekonomi yönetiminde yaşanan görev değişimi sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibi, bir yandan sıkı para politikalarını devreye sokarken, bir yandan da altın talebi yaratacak işlemlere yönelik kısıtlama kararları almıştı.

KESME ALTIN YASAKLANMIŞTI SIRA GRAM ALTINDA!

Geçtiğimiz yıl dolandırıcılık riskini önlemek amacıyla ‘kesme altın’ olarak tanımlanan altın türlerini satın almayacaklarını belirten çok sayıda kuyumcunun ardından, bu sefer resmi makamlar tarafından atılacak adımla altın sahiplerine bir darbe daha vurulacak.

Ekonomi piyasaları üzerine yaptığı yorumlar ile tanınan ve Kapalıçarşı’nın nabzını tutan İslam Memiş, çok yakında bakanlık kararı ile gram altın üretiminin yasaklanacağını belirtti.

Yaz aylarında başlatılan ve altın işlemlerine yönelik kota uygulaması ile ithalat sınırlaması getiren kısıtlamaların bu yıl artırılarak sürdürüleceğini belirten Memiş, 2023’te alınan çeyrek ve yarım gram altınların üretiminin durdurulmasına, 2024 yılında 22 ayarlık gram altınlar ile devam edileceğini açıkladı.

“BAYRAM SONRASI 22 AYAR ALTIN ÜRETİMİNE YASAKLAMA BEKLENİYOR”

Yaz aylarına yaklaşılırken, bu yönde adımlar atılacağına dair sektör içerisinde duyumlar aldığını belirten Memiş, söz konusu hamlenin oldukça yanlış olduğunu belirterek, yetkililerin bu kararından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

Altın üretimine dair bu tür kısıtlamaların birikim alışkanlıklarını değiştireceğini aktaran Memiş, bütçesi düşük olan ve birikimini gram altın satın alarak yapan vatandaşların, piyasada dolaşımda bulunan gram altınlara erişimini kaybetmesi halinde söz konusu birikime gidecek paraların yeniden piyasaya döneceğini ve bu durumun enflasyonu tetikleyeceğini vurguladı.

YASAĞIN KAPSAMI GENİŞLETİLEBİLİR

Memiş, bütçesi kısıtlı olan vatandaşlar için iyi bir birikim aracı olan gram altının, geçtiğimiz hafta yaşanan sert hareketlerin ardından rekor seviyelere yükselttiğini belirtirken, yetkililerin bu konuda vatandaşa destek çıkmasını beklediklerini belirtti.

İlk aşamada söz konusu yasaklamanın yalnızca 22 ayarlık gram altınlar için uygulanacağını söyleyen Memiş, ilerleyen tarihlerde bu sınırlamanın 24 ayar için de alınabileceği uyarısında bulundu.

Söz konusu adımın atılması halinde, her ne kadar elinde altın bulunan vatandaşlar satışını yapabilecek olsa da, tıpkı kesme altına uygulanan sınırlamanın bir benzeri gram altın için geçerli olacak. Bu durumda çok sayıda kuyumcu, 22 ayarlık gram altınları kabul etmeyecek ve piyasada yaşanan satış talebi beklentileri aşağıya çekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir