ABD’den ‘Irak’ açıklaması: Hava saldırısı düzenlemedik

ABD ve Irak, dün akşam Babil vilayetinin kuzeyinde Kalso Üssü’ndeki Haşdi Şabi karargahında yaşanan patlamanın ardından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, başkent Bağdat’ın yaklaşık 50 kilometre güneyindeki üsteki patlamayla ilgili açıklama yapan Irak ordusu, yaşanan olayda Irak’ın ‘Gönüllü Halk Güçleri’ üyesi bir kişinin öldüğünü, sekiz kişinin yaralandığını duyurdu. Açıklamada, karargahta yaşanan patlama öncesinde ya da sırasında Babil hava sahasında herhangi bir insansız hava aracı (İHA) ya da savaş uçağı tespit edilmediği belirtildi.

HAŞDİ ŞABİ: İNCELEME EKİBİ OLAY YERİNE İNTİKAL ETTİ

AA’nın aktardığına göre, Irak’ta Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi de Babil vilayetindeki karargahlarında yaşanan patlamaya ilişkin inceleme başlattıklarını duyurdu.

Haşdi Şabi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Babil’in kuzeyinde Kalso Üssü’ndeki Haşdi Şabi karargahında bir patlama meydana geldi. İnceleme ekibi olay yerine intikal etti. Patlamada maddi hasar meydana gelirken, yaralılar da söz konusu” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, söz konusu olayla ilgili incelemeler tamamlandığında yeniden bilgi paylaşılacağı kaydedildi. Olayda yedi askerin yaralandığı belirtildi.

Haşdi Şabi’ye bağlı Ketaib Seyyid’ül Şuheda isimli milis gücün lideri Abu Ala el-Velai ise bu olayın arkasında duran faillere karşı saldırı tehdidinde bulundu.

CENTCOM: BUGÜN IRAK’TA HAVA SALDIRISI DÜZENLEMEDİK

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da Irak’ta hava saldırıları düzenledikleri yönündeki haberleri yalanladı. Komutanlığın sosyal medya hesabından saldırının ardından yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin bugün Irak’ta hava saldırıları düzenlediğini iddia eden bazı haberler bulunmaktadır. Bu haberler doğru değildir. ABD bugün Irak’ta herhangi bir hava saldırısı gerçekleştirmemiştir” ifadeleri yer aldı.

Patlamanın ardından Haşdi Şabi Babil Basın Ofisi, Facebook hesabından yaptığı ilk açıklamada, “Babil’de askeri Kalso Üssü’ndeki Kalkan, Seraya el-Cihad ve Nuhba Müdürlüğü’ne ABD tarafından düşmanca hava saldırısı düzenlendi” diyerek ABD’yi suçlamıştı. Daha sonra yapılan açıklamada karargahta yaşanan patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığı ve olayın perde arkasının araştırıldığı belirtilmişti.

Irak yerel basınında çıkan haberlerde, karargaha hava saldırısı düzenlendiği belirtilmişti. Saldırı anına ilişkin olduğu iddia edilen bazı görüntüler sosyal medyada da paylaşılmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir